x
Učitavanje
5. razred

Matematika

Tanja Soucie, Ivana Katalenac
Što ću naučiti?
Europska unija - Zajedno do fondova EU

Jeste li znali?

Broj k ( S ) nazivamo kardinalni broj skupa S .

Jeste li znali?

Određivanje položaja pomoću brojeva (koordinata) bilo je poznato već staroegipatskim graditeljima i babilonskim astronomima koji su na taj način povezivali aritmetiku i geometriju. No, brojevni pravac, kao apstraktni pojam, razvio se tek početkom dvadesetog stoljeća.

Jeste li znali?

Pojmovi komutativnosti, asocijativnosti i distributivnosti uvedeni su tek u prvoj polovini 19. stoljeća. Pojmove komutativnosti i distributivnosti uveo je francuski matematičar Francois-Joseph Servois (1815. godine), dok je pojam asocijativnosti uveo irski matematičar William Rowan Hamilton (1843. godine).

Jeste li znali?

U svojem djelu Elementi grčki matematičar Euklid (rođen oko 365. g. pr. Krista) postavio je i riješio problem podjele dužine na jednake dijelove. Podjelu dužine na dva dijela jednakih duljina (tj. konstrukciju simetrale i polovišta) opisao je i dokazao slično opisanom postupku.

Jeste li znali?

Kad crtamo kružne lukove u bilježnicu, ako nije drukčije navedeno, mislimo na manji kružni luk određen istaknutim točkama. Crtamo li kružni luk u nekom programu dinamične geometrije, moramo se držati drukčijeg pravila, tj. paziti na redoslijed točaka. U tom slučaju točke navodimo redom suprotno kretanju kazaljki sata.

Jeste li znali?

Naš brojevni sustav naziva se dekadski brojevni sustav jer mu je baza broj deset.

Jeste li znali?

Magični kvadrat je vrsta zagonetke u kojoj se polja tablice kvadratnog oblika popunjavaju brojevima prema zadanom pravilu: zbrojevi brojeva u svim redovima, svim stupcima i na obje dijagonale moraju biti međusobno jednaki. Taj zbroj za pojedini magični kvadrat nazivamo magičnim zbrojem.
Naziv “magični“ je iz povijesnih razloga – ljudi su vjerovali da ih takav raspored brojeva štiti od nesreća pa su takve kvadrate urezivali na svoje kuće, pa čak i na pločicama nosili oko vrata!