x
Učitavanje

2.3 Jednoliko pravocrtno gibanje

Europska unija, Zajedno do fondova EU
Sadržaj jedinice
Povećanje slova
Smanjenje slova
Početna veličina slova Početna veličina slova
Visoki kontrast
a Promjena slova
  • Verdana
  • Georgia
  • Dyslexic
  • Početni
Upute za korištenje

Na početku...

Jednoliko pravocrtno gibanje je najjednostavnije gibanje. Videozapis prikazuje pokretne stube koje se gibaju stalnom brzinom po pravcu. Ako želimo postići jednoliko gibanje osobe na pokretnim stubama, moramo postići ponavljanje koraka u jednakim vremenskim intervalima. U tu svrhu možemo upotrijebiti uređaj koji nam zvučnim signalima otkucava ritam u jednakim vremenskim intervalima. Jednoliko gibanje po pokretnim stubama možemo izvoditi tako da se gibamo u smjeru gibanja pokretnih stuba ili suprotno od smjera gibanja pokretnih stuba. Nadalje, možemo ga razmatrati sa stajališta osobe koja izvodi gibanje ili sa stajališta osobe koja miruje i motri gibanje.

Pogledajmo videozapis.

Jednoliko pravocrtno gibanje

U videozapisu smo vidjeli jednoliko pravocrtno gibanje, gibanje stalnom brzinom po pravcu. Po čemu ćemo prepoznati da se neko tijelo giba jednoliko?

Ako pri gibanju tijelo u jednakim vremenskim intervalima prelazi jednak put, tada je brzina stalna.

Pogledajmo sada kako izgleda grafički prikaz jednolikoga gibanja.  

Povezani sadržaji

Podsjetite se što ste o linearnoj funkciji učili iz Matematike.

Automobilu je kapalo ulje iz motora pa je iza njega ostao trag. Kapljice su padale na cestu u jednakim razmacima od desetinke sekunde. Na slici vidimo dio puta gdje su razmaci između mrlja iznosili 1,5 m .

mjerna vrpca s točkama razmaknutima 1,5 m

Odredimo srednju brzinu automobila na prikazanom dijelu puta.

v ¯ = s t = 12 m 0,8 s = 15 ms - 1

Je li gibanje jednoliko pravocrtno? Promatramo li trag, vidimo da je u svakoj desetinki sekunde automobil prešao jednak put od 1,5 m. Brzina se putem nije mijenjala i bila je jednaka srednjoj brzini. ​

Gibanje je jednoliko pravocrtno.

Nacrtajmo dijagram puta.

U tablicu upišimo vrijednosti za vrijeme t i put s .

t / s   s / m  
0 0
0,1 1,5
0,2
3,0
0,3 4,5
0,4 6,0
0,5 7,5
0,6 9,0
0,7 10,5
0,8 12,0

Te vrijednosti su koordinate točaka čijim povezivanjem dobijemo s , t dijagram. Vidimo da je s , t dijagram kosi pravac, a brzina automobila je (matematički rečeno) koeficijent smjera pravca.

s, t dijagram gibanja

Pogledajmo sada v , t dijagram. Brzina je stalna i iznosi 15 ms - 1 .

v, t dijagram gibanja

Odredimo put prijeđen u prve tri desetinke sekunde.

Iznos prijeđenog puta možemo izračunati kao površinu lika ispod v , t krivulje u intervalu između točaka t = 0 s i t = 0,3 s .  

v, t dijagram gibanja s označenom površinom

s = v · t = 15 ms - 1 · 0,3 s = 4,5 m


Zadatak 1.

  1. Učenici u ulozi znanstvenika proučavaju gibanje gusjenice na ravnom dijelu grane drveta. Zapornom urom mjere vrijeme u kojem se gusjenica pomiče te položaje koje prolazi. Izmjere da je za 20 s gusjenica prešla 20 cm . Kolika je srednja brzina v kojom se gusjenica giba izražena u ms - 1 ? ms - 1
    null
    null
  2. Ako se gusjenica nastavi gibati istom brzinom sljedećih 10 sekundi, koliki će ukupni put prijeći izražen u centimetrima?​ cm
    null
    null
  3. Nakon što se gusjenica gibala 30 s u prvotnom smjeru i prešla određeni put, promijenila je smjer i vratila se na polovinu udaljenosti od početnog položaja. Koliki je ukupni put prešla? cm
    null
    null
  4. Koliki je pomak učinila? cm
    null
    null

Zadatak 2.

  1. MM-F1-01-04-08-1

    Filip je krenuo u šetnju sa psom u park. Pas je još štene i ne sluša Filipa. Prvih 11 sekundi šetnje prikazano je dijagramom pomaka. Kolikom brzinom s obzirom na pomak šeću prve tri sekunde? ms - 1
    null
    null
  2. Koliko traje vremenski interval u kojem su Filip i pas zastali? s
    null
    null
  3. Kolikom brzinom s obzirom na pomak Filip i pas šeću posljednjih šest sekundi? ms - 1
    null
    null
  4. Koliki su pomak napravili u prikazanom dijelu šetnje? m
    null
    null
  5. Koliki su put prešli? m
    null
    null
  6. Kolika je srednja brzina s obzirom na pomak u 11 sekundi? ms - 1
    null
    null
  7. Kolika je srednja brzina s obzirom na put u 11 sekundi? ms - 1
    null
    null
  1. S obzirom na x , t dijagram gibanja Filipa koji vodi psa u šetnju, nacrtajte na papiru dijagram brzine s obzirom na pomak. ​
v, t dijagram Filipova gibanja

  1. S obzirom na x , t dijagram gibanja Filipa koji vodi psa u šetnju, nacrtajte na papiru dijagram brzine s obzirom na put.

v, t dijagram Filipova gibanja

  1. Iz prikazanog v x , t dijagrama izračunajte površinu ispod krivulje u pojedinim dijelovima.

P 1 = 1 ms - 1 · 3 s = 3 m

P 2 = 0 m

P = 0,67 ms - 1 · 6 s = 4 m


  1. k) Usporedite dobivene iznose površina iz v x , t dijagrama s pomacima u x , t dijagramu. Što zaključujete?

Površina u vx,t dijagramu odgovara iznosima pomaka.

Površina u v x , t dijagramu odgovara iznosima pomaka.


Brodica sa sonarom
Brodica sa sonarom

Sonar je hidroakustički uređaj za podvodno motrenje. Postoje različite vrste sonara, ali im je način rada zajednički. S pomoću predajnika odašilju se zvučni impulsi, a udaljenost nekog objekta određuje se mjerenjem vremena između odašiljanja impulsa i njegova povratka nakon odbijanja od objekta. Pretpostavite da se nalazite na istraživačkom brodu kojemu je jedna od zadaća odrediti dubinu mora.

Odredite dubinu morskog dna ako ste izmjerili da vrijeme koje je bilo potrebno od odašiljanja do povratka ultrazvučnog impulsa iznosi 0,22 s . Brzina ultrazvučnog impulsa u moru iznosi 1 550 ms - 1 .

170,5 m


Kutak za znatiželjne

Istražite kolike su dubine u Jadranskome moru.

Pokus

Snimite pokus s metalnom kuglicom koja pada u prozirnoj staklenoj cijevi ispunjenoj glicerinom (uljem ili vodom).

Potreban pribor: metalna kuglica, prozirna staklena cijev, glicerin (ulje, voda), dva čepa, magnet, stalak, stega, predmet poznate duljine.

Tijek pokusa

Dobro zatvorite jedan kraj staklene cijevi i ulijte u nju glicerin (ulje, vodu). Ubacite metalnu kuglicu u cijev te zatvorite i drugi kraj cijevi. Postavite stalak na stol ili neku drugu ravnu podlogu te na njega s pomoću stege učvrstite cijev tako da je okomita na horizontalnu podlogu. Postavite predmet poznate duljine tako da se cijeli vidi u kadru. S pomoću magneta povucite kuglicu na vrh cijevi, uklonite magnet i pustite da kuglica pada.

Analizirajte gibanje s pomoću programa Tracker.

Razmislite koja bismo gibanja mogli u stvarnosti okarakterizirati kao jednoliko gibanje po pravcu te analizirajte takvo gibanje koristeći se programom Tracker.

...i na kraju

U ovoj smo jedinici naučili primijeniti pojmove pomaka, puta, srednje brzine i trenutačne brzine pri jednolikom gibanju po pravcu, interpretirati i odrediti nagib u x , t i s , t dijagramu, analizirati gibanje iz zapisa gibanja, interpretirati značenje površine ispod krivulje u v , t dijagramu te opisati gibanje. Jednoliko gibanje po pravcu u svakodnevici je vrlo teško postići. Dobar primjer postizanja jednolikog pravocrtnoga gibanja u stvarnom okruženju jest uporaba tempomata u automobilu kada se on giba na ravnom dijelu ceste. Tempomat u automobilu sustav je koji automatski održava brzinu vozila.

Idemo na sljedeću jedinicu

2.4 Akceleracija