Akceleracija je vektorska fizička veličina kojom opisujemo ubrzanje ili usporenje tijela. Srednja akceleracija po iznosu je jednaka količniku iznosa promjene brzine i vremenskog intervala u kojemu je ta promjena postignuta. Mjerna jedinica akceleracije naziva se metar u sekundi po sekundi, tj. metar u sekundi na kvadrat, ili .
Inercijalnu silu koju primjećuju promatrači u sustavu koji se giba po kružnoj putanji, a koja je posljedica takva gibanja sustava, nazivamo centrifugalna sila.
Akceleracija koju ima tijelo koje se giba jednoliko po kružnici posljedica je djelovanja centripetalne sile i ima njezin smjer i orijentaciju te ju nazivamo centripetalna akceleracija. Označavamo je s .
Općenito, sila koja uzrokuje kružno gibanje tijela naziva se centripetalna sila i usmjerena je uvijek prema središtu zakrivljenosti putanje tijela. Označavamo je s .
Druga kozmička brzina jest najmanja brzina koju treba imati neko tijelo izbačeno blizu površine planeta da bi napustilo gravitacijsko polje planeta.
Spojnica
planet – Sunce
u jednakim vremenskim intervalima prebriše jednake površine.
Elastični sudar je sudar dvaju tijela nakon kojeg se tijela gibaju odvojeno.
Energetska održivost
je uporaba prirodnih izvora u cilju zadovoljenja ljudskih potreba uz očuvanje okoliša.
Energetska učinkovitost
je rezultat primjene mjera učinkovite uporabe energije u svim sektorima potrošnje energije pri kojima razina udobnosti i ukupna godišnja proizvodnja ostaju iste.
Recipročna vrijednost perioda vrtnje odgovara broju okretaja u sekundi, koji nazivamo frekvencija i označavamo s
.
Gravitacijska potencijalna energija jest energija koju ima tijelo mase
u odnosu na proizvoljno izabranu nižu razinu gledano u smjeru gravitacijske sile koja na to tijelo djeluje.
Horizontalni hitac gibanje je tijela izbačenog horizontalno brzinom uz djelovanje sile teže.
Impuls sile je vektorska veličina prema iznosu jednaka umnošku sile i vremenskog intervala u kojem je sila djelovala, a prema smjeru i orijentaciji jednaka sili.
Zbog akceleracije neinercijskog sustava tijela u njemu „osjećat” će djelovanje inercijske sile. Ona će tijelu mase m koje se nalazi u sustavu koji ubrzava akceleracijom
dati akceleraciju
jednakog iznosa, ali suprotne orijentacije od akceleracije sustava.
Ako se referentni sustav u kojem promatramo neki događaj giba jednoliko ili miruje, nazivamo ga inercijski sustav.
Energija koju tijelo ima zbog svog gibanja naziva se kinetička energija.
Količina gibanja nekog tijela je vektorska veličina, prema iznosu jednaka umnošku mase i iznosa brzine tijela, a prema smjeru i orijentaciji jednaka smjeru i orijentaciji brzine.
Korisnost izražavamo kao količnik korisnog i uloženog rada ili korisne i uložene energije. Ponekad se taj rezultat izražava u postotnom iznosu. Ta će korisnost uvijek biti manja od
%.
Kosi hitac gibanje je tijela bačenog nekom početnom brzinom pod određenim kutom u odnosu prema površini Zemlje, uz djelovanje sile teže.
Kada se tijelo giba kružnom putanjom, u vremenskom intervalu , spojnica tijela i središta zakrivljenosti putanje pomakne se za kut . Kutna brzina jednaka je količniku kuta i vremenskog intervala .
Neelastičan sudar je sudar dvaju tijela nakon kojeg se tijela gibaju zajedno.
Ako se brzina referentnog sustava u kojem promatramo neki događaj mijenja prema iznosu ili smjeru, tada ga nazivamo neinercijski sustav.
Brzinu kojom se tijelo giba kružnom putanjom nazivamo obodna (linearna, tangencijalna) brzina.
Svako tijelo mase privlači drugo tijelo mase silom koja je proporcionalna masama tih tijela, a obrnuto proporcionalna kvadratu njihove međusobne udaljenosti i djeluje u smjeru spojnice između tih dvaju tijela.
Vremenski interval u kojem tijelo koje rotira napravi puni krug nazivamo period vrtnje.
Prva kozmička brzina jest najmanja brzina kojom treba izbaciti tijelo sa Zemlje da bi ostalo u Zemljinoj orbiti.
Planeti se oko Sunca gibaju po elipsama, a u jednom od žarišta elipsi nalazi se Sunce.
Prvi Newtonov zakon ili zakon tromosti kaže da tijelo u mirovanju ostaje u mirovanju, a tijelo koje se giba jednoliko po pravcu zadržava to stanje gibanja sve dok na njega ne počne djelovati rezultantna sila različita od nule.
Statističku obradu rezultata mjerenja i način zapisivanja nazivamo račun pogreške.
Rad je fizička veličina koja opisuje djelovanje sile na tijelo, pri čemu se tijelo pomakne za , a jednak je umnošku prijeđenog puta i komponente sile , u smjeru gibanja tijela.
Referentni sustav dogovorni je koordinatni sustav u kojemu se promatra i opisuje stanje gibanja tijela. Položaj točke određuju koordinate točke referentnog sustava.
Sila je vektorska fizička veličina kojom opisujemo međudjelovanje tijela.
Sila trenja je sila koja opisuje otpor relativnom gibanju dvaju tijela u dodiru.
Jednoliko ubrzano gibanje tijela ispuštenog bez početne brzine blizu Zemljine površine nazivamo slobodan pad.
Kažemo da je gibanje tijela složeno ako ga možemo promatrati kao zbroj (rezultantu) dvaju ili više neovisnih gibanja koja to tijelo obavlja istodobno.
Snaga je količnik obavljenog rada i vremenskog intervala u kojem je rad obavljen.
Srednja brzina količnik je ukupnog puta prijeđenog u određenome vremenskom intervalu i toga vremenskog intervala.
Kvadrati perioda ophoda, , planeta oko Sunca odnose se kao kubovi njihovih srednjih udaljenosti, od Sunca.
Ako tijelo A djeluje silom na tijelo B, tada i tijelo B djeluje iznosom jednakom, ali suprotno orijentiranom silom na tijelo A.
Trenutačna brzina vektorska je fizička veličina koja opisuje koliko brzo i u kojem se smjeru neko tijelo giba u određenom trenutku. Smjer je brzine tangenta na putanju tijela.
Unutarnja energija tijela
jednaka je zbroju kinetičkih i potencijalnih energija čestica od kojih je tijelo građeno.
Vertikalni hitac gibanje je tijela bačenog nekom početnom brzinom vertikalno uvis ili prema dolje, a pod utjecajem Zemljine sile teže.
U zatvorenom je sustavu ukupna količina gibanja svih tijela stalna.
Zakon očuvanja mehaničke energije kaže da u svakom zatvorenom sustavu (sustavu u kojem djeluju samo konzervativne sile) ukupna mehanička energija pohranjena u sustavu ostaje očuvana.