x
Učitavanje

1.2 Hipoteza, eksperiment, model

Europska unija, Zajedno do fondova EU
Sadržaj jedinice
Povećanje slova
Smanjenje slova
Početna veličina slova Početna veličina slova
Visoki kontrast
a Promjena slova
  • Verdana
  • Georgia
  • Dyslexic
  • Početni
Upute za korištenje

Na početku...

Astronaut na Mjesecu.

Svjedoci smo velikoga tehnološkog napretka u posljednjem stoljeću. On je zaslužan za činjenicu da ovaj tekst sada čitate na svom računalu ili mobilnom uređaju. Tehnološki napredak oslanja se na usporedni razvoj znanosti, a njegov uspjeh umnogome se temelji na znanstvenoj metodi.

Znanstvena metoda

Što je znanstvena metoda?

Znanstvenu metodu ne možemo uvijek provoditi na jednak način, ali možemo reći da je to skup postupaka za istraživanje pojava i prikupljanje novih znanja te za ispravljanje i povezivanje prethodnih znanja. U načelu, sastoji se od nekoliko koraka od kojih se neki mogu po potrebi i ponavljati:

  1. Definiranje problema – postavljanje problema koji se želi istražiti, tj. pitanja na koje je moguće dati odgovor.
  2. Prikupljanje informacija o problemu prikupljanje dodatnih informacija o problemu.
  3. Prijedlog hipoteze prijedlog provjerljivog objašnjenja za problem koji želimo riješiti.
  4. Osmišljavanje i izvođenje eksperimenta (pokusa) ili promatranja eksperiment se mora pažljivo osmisliti i izvesti ne bi li nedvojbeno odgovorio na postavljeno pitanje.
  5. Analiza podataka.
  6. Izvođenje zaključka prihvaćanje, odbijanje ili dorada hipoteze nakon analize podataka dobivenih eksperimentom, može se vidjeti je li eksperiment potvrdio hipotezu ili ju je falsificirao, tj. pokazao da je neistinita. U drugom slučaju hipoteza se odbacuje ili dorađuje.
  7. Ponovno testiranje hipoteze prihvaćena hipoteza s vremenom se podvrgava novim testovima s novim i naprednijim instrumentima koji omogućuju prikupljanje novih podataka.
Znanstveni laboratorij

Model

Neka osoba doveze automobil u automehaničarsku radnju sumnjajući na određeni kvar. Zaposlenik prikuplja informacije od vozača te, nakon što posumnja na određeni problem, provjerava svoju pretpostavku promatranjem i mjerenjima pomoću instrumenata koje ima na raspolaganju. Ponekad treba provesti dodatne testove i doraditi početnu pretpostavku. Na osnovi mjerenja i promatranja automehaničar stvara model kvara na automobilu. Model je dobar ako objašnjava probleme koje je uočio vozač te ako popravak pretpostavljenog kvara uklanja uočene probleme.

Sličan postupak primjenjuje se u znanosti. Znanstvenici definiraju problem koji moraju riješiti, prikupljaju informacije te stvaraju pretpostavku (hipotezu) koju provjeravaju. Na osnovi promatranja ili eksperimenta stvaraju model koji bi trebao objasniti pojavu koju istražuju, tj. odgovoriti na početni problem. Osim toga, na osnovi modela možemo pretpostaviti kakav će ishod imati neki budući eksperimenti. U primjeru s automobilom, ako je model bio dobar, popravak automobila otklanja problem. Ako eksperiment ili promatranje ne daju rezultate koji su u skladu s hipotezom, ona se odbacuje ili dorađuje.

Pokus

Znanstvenici često moraju zaključivati o stvarima koje ne mogu izravno opaziti. Modeli koje stvaraju istraživanjem objašnjavaju pojave, ali često to ne čine do kraja. U kratkom pokusu istražite kako nastaje model.

Pred vama je zatvorena “crna kutija”. Istražite što je u njoj, ali ju ne otvarajte i ne trgajte! Kako biste saznali što je u njoj:

Osvrnite se na istraživanje koje ste proveli. Prepoznajete li korake znanstvene metode u njemu? Kada ste ih primijenili?  ​

Kutak za znatiželjne

  1. Osmislite primjer iz svakodnevnog života ili povijesti znanosti u kojem ćete opisati znanstvenu metodu.​
  2. Albert Einstein
    Albert Einstein je rekao: “Ni neizmjeran broj eksperimenata ne može dokazati da sam u pravu, samo jedan eksperiment dovoljan je da dokaže da sam u krivu.” Što je poruka te izjave? Znate li za neki znanstveni model koji je u prošlosti smatran dobrim, ali je poslije napušten? Priredite prezentaciju o tome koju ćete pokazati u razredu.

Povezani sadržaji

Sjetite se primjera iz Geografije, Povijesti, Kemije ili Biologije za znanstveni model koji je u prošlosti smatran dobrim, ali je poslije napušten.

Nakon što znanstvenici prikupe informacije o problemu koji istražuju postavljaju pretpostavku ili .
null
null

Eksperimentom se hipoteza:

null
null
Na osnovi eksperimenta znanstvenici stvaraju kojim objašnjavaju pojavu koju istražuju.
null
null

...i na kraju

U ovoj jedinici upoznali smo znanstvenu metodu i primijenili ju na istraživanje sadržaja “crne kutije”.