Kondenzatori su uz otpornike najčešća elekronička komponenta u elektroničkim krugovima.
Kondenzator je uređaj koji može uskladištiti električni naboj, odnosno potencijalnu energiju u obliku energije električnog polja.
Pogledajte videozapis i proučite opis koji slijedi.
Elektriziramo površinu manje metalne kugle (ili sfere). Električni naboj se pravilno raspoređuje po njezinoj površini, a listić elektroskopa se otklanja.
Elektriziramo površinu manje metalne kugle jednakom količinom naboja.
Kako se otklanja kazaljka elektroskopa u ovom slučaju?
Kazaljka se otklanja više.
Kugle se elektriziraju s pomoću visokonaponskog izvora tako da su istovremeno spojene na isti izvor (kažemo da su spojene paralelno izvoru).
Kakvi su naponi na kuglama u odnosu na kućište elektroskopa koje je uzemljeno?
Naponi na objema kuglama su jednaki.
Što treba učiniti kako bi otklon kazaljke elektroskopa na kojem se nalazi veća kugla bio jednak otklonu kazaljke elektroskopa na kojem se nalazi manja kugla? Pritom su naponi na kuglama jednaki.
Na veću kuglu treba dovesti veću količinu naboja. Otklon kazaljke elektroskopa je to veći što više naboja dovodimo na kuglu.
Ako su naponi na kuglama jednaki, a količina naboja na većoj kugli je manja od količine naboja na manjoj kugli, po čemu se te kugle razlikuju?
Kugle se razlikuju po sposobnosti pohranjivanja naboja.
Fizikalna veličina kojom se opisuje sposobnost pohranjivanja naboja, a time i energije električnog polja, naziva se električni kapacitet.
Što treba učiniti da na kugle dovedemo veću količinu naboja?
Povećati napon izvora.
Mjeri li se naboj kondenzatora
ovisno o naponu
izvora na koji je kondenzator spojen, može se zaključiti da je količina naboja koja se uskladišti proporcionalna primijenjenom naponu
odnosno,
Koeficijent proporcionalnosti nazivamo električni kapacitet ili kapacitet kondenzatora.
Povećanjem napona povećava se i količina naboja koji se pohranjuje. Kapacitet se pritom ne mijenja.
U gradiću Leydenu u Nizozemskoj pokusi s kondenzatorima bili su vrlo popularni, premda se u to doba nisu nazivali tako. U Leydenu je u 18. stoljeću konstruirana naprava koja je mogla čuvati statički elektricitet, poznata pod imenom Leydenska boca.
Električni kapacitet
kondenzatora
određen je kvocijentom količine naboja
koju se može pohraniti u kondenzatoru
i primijenjenog napona
Električni kapacitet je skalarna fizikalna veličina. Mjerna jedinica za električni kapacitet jest farad, F.
Kapacitet vrlo je velika vrijednost, pa se u praksi koristimo prefiksima.
Na nastavi fizike u 1. razredu učili ste o mjerenjima i fizikalnim veličinama. Podsjetite se dijela koji govori o predmetcima mjernih jedinica fizikalnih veličina, njihovim vrijednostima i oznakama.
Pločasti kondenzator se sastoji od dviju paralelnih vodljivih ploča površine
razmaknutih za
i izolatora koji se nalazi između ploča. Izolator ima dielektrična svojstva koja karakterizira fizikalna veličina nazvana permitivnost
Ploče kondenzatora mogu se elektrizirati spajanjem na istosmjerni izvor napona. Jednu ploču spojimo na pozitivni pol, drugu na negativni pol izvora. Između ploča se uspostavlja razlika potencijala i dolazi do razdvajanja naboja. Ploča spojena na pozitivni pol elektrizirana je pozivnim nabojem, a druga ploča, koja je spojena na negativni pol izvora, nosi jednaku količinu naboja, ali suprotnog predznaka.
Između ploča uspostavlja se homogeno električno polje. Jakost električnog polja između ploča proporcionalna je količini naboja na pločama.
Ovisi li kapacitet kondenzatora o primijenjenom naponu između njegovih ploča?
Kapacitet ne ovisi o naponu. Već ranije upućeno je na to da je kapacitet kondenzatora njegovo vlastito svojstvo.
Osim o količini naboja koja se nalazi na pločama kondenzatora, o čemu još ovisi kapacitet kondenzatora?
Pogledajmo video u kojem ćete naći odgovor na postavljeno pitanje.
U pokusu je postavljen jednostavan pločasti kondenzator. Dvije paralelne metalne ploče na izoliranim stalcima malo su razmaknute. Jedna ploča je spojena na šipku elektroskopa, druga je uzemljena (može i spajanjem na kućište elektroskopa). Jedna od ploča kondenzatora elektrizirana je plastičnim štapom.
Promotrimo otklon kazaljke elektroskopa.
Što će se dogoditi ako ploče malo približimo?
Što pokazuje elektroskop?
Što se dogodilo s kapacitetom kondenzatora?
Približavanjem ploča, odnosno smanjivanjem razmaka među njima, kazaljka elektroskopa se priklanja. Imamo prijelaz naboja iz elektroskopa na ploče kondenzatora - kapacitet kondenzatora se povećao!
Ako pomaknemo ploče paralelno jednu prema drugoj, tako da se otprilike polovica njihovih ploha prekriva, smanjili smo zapravo površinu ploča kondenzatora. Što se opaža? Kakav je sada kapacitet kondenzatora?
Smanjivanjem površine ploča kazaljka elektroskopa se otklanja - kapacitet kondenzatora se smanjio!
Vratimo sve u prvobitno stanje i umetnimo staklenu ploču ili ploču od pleksiglasa između ploča kondenzatora. Što se sada dogodilo?
Stavi li se između ploča kondenzatora staklena ploča ili ploča od pleksiglasa, kazaljka elektroskopa se prikloni - povećala se električna permitivnost, a time i kapacitet kondenzatora!
O čemu sve ovisi kapacitet pločastog kondenzatora?
Kapacitet kondenzatora ovisi o površini ploča kondenzatora, o razmaku između ploča i o sredstvu koje se između ploča nalazi.
Jakost homogenog električnog polja između ploča kondenzatora ovisi o količini naboja
na pločama, površini ploča
i o permitivnosti tvari
dielektrika između ploča.
Vrijedi
Također, jakost homogenog električnog polja
i napon na pločama kondenzatora
povezani su izrazom
Povezujući navedene izraze s izrazom za kapacitet kondenzatora, dobivamo izraz kojim računamo kapacitet pločastog kondenzatora.
Kapacitet pločastog kondenzatora ovisi o površini i razmaku između ploča, te o permitivnosti tvari koja se nalazi između ploča.
Ako uvedemo
možemo pisati
Postavljanjem dielektrika s većom relativnom permitivnošću u unutrašnjost pločastog kondenzatora povećava se njegov kapacitetet
Simbol kojim se u shemama označava kondenzator
Kondenzatori mogu biti stalni i promjenjivi.
Četiri najčešća tipa stalnih kondenzatora su papirni, folijski, keramički i elektrolitski.
Promjenjivi se obično izrađuju kao pločasti i nazivamo ih zakretni pločasti kondenzatori.
Na slici su prikazane vrste kondenzatora i njihove uobičajene oznake.
Nekada su se u radioprijamnicima rabili promjenjivi kondenzatori.
Sastavljeni su od dva dijela: niza nepomičnih paralelnih ploča i niza pomičnih paralelnih ploča koje se mogu uvlačiti između nepomičnih ploča. Na taj se način mijenja površina ploča koja se prekriva, a samim time i kapacitet kondenzatora.
Njima se podešavala željena frekvencija neke radiopostaje.
Svaka ploča kondenzatora ima površinu a prostor između ploča ispunjen je izolatorom relativne permitivnosti . Kondenzator je priključen na napon a naboj kondenzatora je Koliki je razmak između ploča kondenzatora?
Kapacitet kondenzatora je:
Iz formule za kapacitet pločastog kondenzatora dobije se razmak između ploča:
Uvrštavanjem podataka u taj izraz dobijemo
Kod nekih vrsta računalnih tipkovnica svaka tipka spojena je s pločastim kondenzatorom. Kondenzator se napaja naponom od
Kad pritisnete tipku, gornja ploča kondenzatora se približi donjoj ploči, koja je nepomična. Zbog promjene kapaciteta strujnim krugom poteku električni naboji. Ako su ploče kvadratne, duljine stranice
a razmak između ploča se mijenja od
do
kad je tipka pritisnuta, koliko naboja će poteći strujnim krugom? Smanjuje li se pritom ili povećava količina naboja? Pretpostavimo da je između ploča zrak umjesto savitljivog dielektrika.
Promjena količine naboja je:
povećala se količina naboja.
Proučite još jedanput videozapis s početka ove jedinice. U videozapisu vidljive su dvije kugle koje su elektrizirane. Dakle, svaka od tih kugli ima i određeni kapacitet, o kojemu ovisi koliko će naboja na njima biti uskladišteno.
Na površini i u unutrašnjosti metalne kugle potencijal je konstantan, a iznosi:
gdje je R polumjer metalne kugle. Na beskonačnoj udaljenosti od metalne kugle potencijal je Za razliku potencijala, odnosno napon , vrijedi ista formula:
Uvrstimo u tu formulu izraz za električni kapacitet
Dobili smo formulu kojom je definiran kapacitet kuglastog kondenzatora.
Zaključujemo kako je kapacitet kuglastog kondenzatora u zraku veći što je veći polumjer R kugle. Na svakom kondenzatoru, pa tako i kuglastom, razdvojene su dvije vrste električnog naboja. Razdvojeni pozitivni i negativni naboji imaju jednake iznose koji su na različitim potencijalima, pa se između njih pojavljuje napon . Ako je kod kuglastog kondenzatora pozitivan naboj raspoređen po površini metalne kugle pri potencijalu tada je negativni naboj u beskonačnosti na potencijalu
Kondenzatori su veoma važni elektrotehnički elementi i primjenju se u gotovo svim elektroničkim uređajima. Mnogi kućanski aparati u sebi imaju ugrađen kondenzator. Sva informatička oprema i uređaji također u svojim krugovima imaju kondenzatore. Kondenzatori se razlikuju po kapacitetu, a kondenzatori različitih kapaciteta imaju i različitu primjenu u praksi.
Za izradu jednostavnog papirnatog kondenzatora potreban nam je arak papira (ili komad papira za pečenje). Papir se može, ali i ne mora premazati voskom ili parafinom. Potrebno je izrezati dvije trake papira mjera označenih na skici.
Izrežite i dvije trake aluminijske folije (ili bakrene). Na te folije se zalijepe vodiči (žice s kojih je skinuta izolacija ili s čijih krajeva je skinuta izolacija). Ako upotrebljavate bakrenu foliju, žice možete i zalemiti. Na papir postavite i zalijepite foliju, na foliju papir i zatim opet foliju. Sve skupa se treba smotati, na primjer preko debljeg flomastera.
Žice izvucite sa svake strane namotaja po jednu. Uvucite namotaj papira i folija u neku plastičnu cjevčicu, kartonski ili papirnati cilindar odgovarajućih dimenzija koji ste pripremili kao kućište. Krajeve zalijepite vrućim ljepilom i papirnati kondenzator je gotov.
Ostalo vam je još izmjeriti koliki je kapacitet toga kondenzatora. Na multimetru koji ima mogućnost očitavanja kapaciteta namjestite odgovarajuće mjerno područje.
Očekivane vrijednosti su do
Procijenite računski, s obzirom na pribor koji ste upotrijebili, koliko bi trebao iznositi kapacitet vašeg kondenzatora i usporedite dobivenu vrijednost s izmjerenom vrijednosti.
O čemu sve ovisi točnost vašeg izračuna?
Kondenzator je spojen na izvor napona. Kako se može povećati njegov kapacitet?
Pločasti kondenzator sa zrakom između ploča spojen je na izvor napona
Ploče su elektrizirane količinom naboja
. Prostor između ploča ispuni se sredstvom dielektrične konstante
Što se događa s količinom naboja?
Ako kondenzator odvojimo od izvora napona i izvadimo dielektrik između ploča, što se dogodi?
Na pločasti kondenzator ploča površine
međusobno razmaknutih
doveden je napon od
Ako su ploče kondenzatora i dalje spojene na izvor napona, napon se ne mijenja,
Kako se razmak između ploča povećava, smanjuje se kapacitet kondenzatora dakle i količina naboja na pločama se mijenja. Dolazi do smanjenja količine naboja. Jakost električnog polja se uz povećanje razmaka među pločama također smanjuje:
Ako se razmak između ploča poveća nakon što su ploče odvojene od izvora napona, količina naboja na pločama se ne mijenja, Mijenja se napon između ploča.
Kako je napon proporcionalan razmaku između ploča, te je omjer napona i razmaka konstantan, a ovim omjerom je određen iznos jakosti električnog polja. Zato se i jakost električnog polja ne mijenja.
Eksperimentalni zadatak
Imate elektrolitski kondenzator nepoznatog kapaciteta.
Elektrolitski kondenzatori imaju polaritet i na kondenzatoru je označen negativni pol koji se spaja na negativni pol istosmjernog izvora. Drugi izvod kondenzatora se spaja na pozitivni pol izvora.
Uobičajeni kapaciteti takvih kondenzatora su
...,
Vama je vrijednost nepoznata, ali neka je vrijednost kapaciteta vašeg kondenzatora
Osim kondenzatora nepoznate vrijednosti kapaciteta imate kondenzator poznate vrijednosti od
prekidač s tri izvoda (možete odvajati dva spoja, odnosno strujna kruga), analogni ampermetar (skala do
), spojne žice i izvor napona (baterija od
).
Na osnovi zadanog osmislite način kako ćete odrediti nepoznati kapacitet i koliko on iznosi.
Kondenzator je uređaj koji može uskladištiti električni naboj, odnosno potencijalnu energiju u obliku energije električnog polja.
Električni kapacitet
je fizička veličina kojom se opisuje sposobnost pohranjivanja naboja, a time i energije električnog polja
.
Kapacitet
kondenzatora
jednak je kvocijentu količine naboja
i napona
Kapacitet pločastog kondenzatora određen je izrazom
a kapacitet kuglastog kondenzatora