Na slici su prikazana tri naboja koja se nalaze na istom pravcu i u vakuumu. Naboji iznose:
i
Razmak između naboja i je a razmak između naboja i je Koliki je iznos i koji je smjer ukupne električne sile koja djeluje na naboj
Na naboj djeluju dvije sile. Sila kojom naboj djeluje na naboj i sila kojom naboj djeluje na naboj Ukupna sila se dobije kao vektrorski zbroj tih dviju sila.
Kako biste točno riješili ovaj zadatak, treba se prisjetiti Coulombova zakona, koji smo učili u jedinici 3.1. Coulombov zakon: Elektrostatska sila između dvaju točkastih nabijenih tijela razmjerna je umnošku njihovih naboja i a obrnuto razmjerna kvadratu njihove udaljenosti.
Konstanta proporcionalnosti k ovisi o sredstvu u kojem se naboji nalaze. Konstanta k računa se formulom
gdje je
električna permitivnost sredstva (dielektrična konstanta) i jednaka je umnošku relativne permitivnosti (u ovom zadatku iznosi 1 jer se naboji nalaze u zraku) i permitivnosti vakuuma, tj.
Permitivnost vakuuma je također konstanta i iznosi
Za zrak (vakuum) konstanta k približno iznosi
Nakon što izračunate silu kojom naboj djeluje na i silu kojom naboj djeluje na naboj ukupnu silu dobijete kao:
Kada izračunate iznose sila i napravite njihov vektorski zbroj, dobijete rezultat od 4,5 N.
Dva točkasta naboja imaju količine naboja od
i
Međusobno su udaljeni
Kolika je jakost električnog polja u točki koja leži na polovištu dužine koja spaja ta dva naboja?
Naboji
Prisjetite se jakosti električnog polja točkastog naboja, što smo obradili u jedinici 3.2. Električno polje, gdje smo naučili kako je jakost električnog polja točkastog naboja Q dana formulom
Budući da u promatranoj točki imamo utjecaj dvaju polja koja stvaraju ta dva naboja, ukupnu jakost električnog polja dobit ćemo vektorskim zbrojem tih dviju jakosti.
Nakon što izračunate jakost polja svakog naboja u točki koja dijeli njihovu spojnicu na pola i vektorski zbrojite te dvije jakosti, dobit ćete rješenje. Rezultantna jakost polja u promatranoj točki iznosi
Dva točkasta naboja s količinom naboja
i
nalaze se na međusobnoj udaljenosti od
Kolika je jakost električnog polja u točki koja je od prvog naboja udaljena
a od drugog
Naboji i u danoj točki stvaraju polja jakosti i kao što prikazuje slika. Njihova rezultantna jakost se dobije vektorskim računom. Budući da su vektori tih dvaju polja međusobno okomiti, za računanje iznosa jakosti rezultantnog polja primijenite Pitagorin poučak.
Nakon što izračunate jakost polja svakog naboja u danoj točki, primjenom Pitagorinog poučka dobit ćete iznos rezultantnog polja
.
Rezultantna jakost polja u promatranoj točki iznosi
Elektron uleti u homogeno električno polje brzinom od milijuna metara u sekundi okomito prema silnicama polja. Dvije paralelne metalne ploče koje stvaraju homogeno polje pod naponom su od Za koliko će se elektron odmaknuti od svog početnog smjera ako su ploče dugačke i razmaknute
Komponenta brzine kojom se elektron giba okomito prema silnicama ima stalan iznos, ali gibanje koje izvodi elektron okomito prema silnicama jest jednoliko ubrzano. Prema tome, put koji je na slici označen s y možemo izračunati formulom:
Prema 2. Newtonovom zakonu akceleracija je:
Sila koja djeluje na elektron u homogenom električnom polju je:
Veza jakosti homogenog električnog polja i napona između ploča koje to polje stvara jest:
Vrijeme potrebno da elektron prođe cijelu dužinu ploča dobije se iz formule za gibanje stalnom brzinom:
Kada sve te navedene formule uvrstimu u formulu za pomak elektrona od prvobitne putanje dobijemo:
Uvrštavanjem podataka dolazi se do rješenja. Dakle, elektron će se odmaknuti za
od prvobitne putanje.
Sila između dvaju električki nabijenih tijela
Pribor: stalak, spojka, hvataljka, karton ili pvc pločica, tanka najlonska nit, kuglice, štapić od izolatora, štipaljka, žarulja i grlo, spojne žice, drvena letvica, prozirni milimetarski papir, mjerna vrpca.
Zadatak: određivanje ovisnosti sile o udaljenosti između električki nabijenih tijela.
Uputa
Sila između dvaju električki nabijenih tijela ovisi o njihovoj međusobnoj udaljenosti i o veličini njihovih naboja. Jedan od načina kako mjeriti električnu silu jest da se ta sila uravnoteži s jednom poznatom silom – gravitacijskom silom. Mala elektrizirana kuglica (elektrizirati ju je najbolje indukcijom) objesi se na nit od izolatora i približi joj se druga elektrizirana kuglica. Iz otklona obješene kuglice može se izmjeriti električna sila koja djeluje na kuglicu na niti s pomoću njezine težine.
Kad obješena kuglica miruje, rezultantna sila na nju jednaka je nuli, odnosno vektorski zbroj napetosti niti i sile teže jednak je i suprotan električnoj sili Iz slike se može vidjeti da za male kutove otklona vrijedi:
S obzirom na to da se u vježbi neće određivati kvantitativno vrijednost sile, sila se može mjeriti s pomoću otklona Ako se otkloni mjere s pomoću sjene kuglice, kako je prikazano na slici, horizontalni pomak kuglice proporcionalan je horizontalnom pomaku sjene kuglice Analogno je i s razmakom kuglica i razmakom njihovih sjena Zato se ovisnost o može proučavati tako da se nacrta kao funkcija od . Izmjerene vrijednosti za silu (izraženu razmakom ) i razmak među kuglicama (izražen razmakom ) treba unijeti u tablicu. Napraviti barem 5 serija mjerenja.
Pitanja i zadaci
1. Kako sila ovisi o udaljenosti ?
2. Tu je vezu najbolje ispitati grafički, stoga treba nacrtati: , ; , i , dijagrame.
3. Koji od navedenih odnosa vrijedi između sile i udaljenosti ?
4. Osim o udaljenostima između nabijenih tijela, postoji li još kakva ovisnost sile koja djeluje između dviju nabijenih kuglica?
Izvješće
Odgovorite na pitanja, nacrtajte dijagrame, analizirajte pogreške mjerenja i o tome napravite kratko izvješće. Možete se poslužiti nizom besplatnih alata za izradu ikonografija ili prezentacija, koje možete pronaći na internetu. Popis nekih od zanimljivijih besplatnih alata koje možete istražiti i primijeniti u svom radu nalazi se na sljedećim poveznicama:
Koji elektronički element je prikazan na slici?
Izbaci uljeza!
Pomoć:
Na jednoj od prikazanih slika ne nalazi se kondenzator.
Postupak:
Na drugom odgovoru je slika multimetra. Na svim ostalim odgovorima nalaze se slike različitih vrsta kondenzatora.
Svaki zadatak naveden u ovoj jedinici ima i postupak rješavanja. Ako niste uspjeli rještiti zadatak, proučite postupak rješavanja ili ponovite jedinicu na koju se zadatak odnosi. Točnost rješavanja kvizova možete provjeriti s pomoću jednog klika, a izvođenje pokusa preporučljivo je u školskom laboratoriju.
Svoje znanje provjerite u procjeni znanja na razini cijelog modula.