x
Učitavanje

2.5 Prvi zakon termodinamike

Europska unija, Zajedno do fondova EU
Sadržaj jedinice
Povećanje slova
Smanjenje slova
Početna veličina slova Početna veličina slova
Visoki kontrast
a Promjena slova
  • Verdana
  • Georgia
  • Dyslexic
  • Početni
Upute za korištenje

Na početku...

U ovoj jedinici koristit ćemo se nekim pojmovima koji su uobičajeni u termodinamici. Njima se opisuju termodinamičke pojave i procesi pa je iznimno važno navesti ih i objasniti njihovo značenje.

Termodinamički sustav

Cilindar s klipom
Cilindar s klipom

Termodinamički sustav određena je količina materije koja zauzima određeni ograničeni volumen. Npr., stlačeni plin u posudi s pomičnim klipom primjer je termodinamičkog sustava.

Materija ili tvar koju sadrži termodinamički sustav može biti u nekom od triju agregacijskih stanja. Materija je unutar termodinamičkog sustava jednoliko raspoređena i istog je kemijskog sastava u svim područjima sustava.

Stanje termodinamičkog sustava opisuju tlak, temperatura i volumen pa ih zato nazivamo termodinamičke veličine. Ako su te veličine jednake za sve dijelove sustava i ako se ne mijenjaju tijekom vremena, smatramo da je sustav u stanju termodinamičke ravnoteže.

Okolina

Okolina je sva materija izvan termodinamičkog sustava. Termodinamika se upravo bavi istraživanjem načina na koji je sustav u međudjelovanju s okolinom, odnosno bavi se načinima međudjelovanja više termodinamičkih sustava.

Zatvoreni sustav

Zatvoreni sustav jest termodinamički sustav koji s okolinom izmjenjuje energiju, odnosno toplinu i rad, a pritom nema izmjene materije preko granice kojom su razdijeljeni sustav i okolina.

Otvoreni sustav

Otvoreni sustav jest termodinamički sustav koji s okolinom izmjenjuje energiju, rad i materiju.

Izolirani sustav

Izolirani sustav s okolinom ne razmjenjuje ni materiju ni energiju.

Termodinamički proces

Termodinamički proces jest prijelaz iz jednog ravnotežnog stanja u drugo, pri čemu se događa promjena veličina koje opisuju stanje plina unutar termodinamičkog sustava.

Kružni proces ili termodinamički ciklus

p, V dijagram jednog kružnog procesa
p, V dijagram kružnog procesa

Kada se nakon nekoliko termodinamičkih procesa termodinamički sustav vraća u početno stanje, kažemo da je sustav prošao kružni proces. Na kraju takvog kružnog procesa sva svojstva sustava jednaka su onima s početka procesa. Kružni proces prikazuje se u dijagramu, a usmjerenost kružnog procesa označen je strelicama na grafu.

Prvi zakon termodinamike

U cilindru s pomičnim klipom nalazi se plin, odnosno termodinamički sustav. Na klip je stavljen uteg. Kada se plin zagrijava, podižu se i klip i uteg.

Termodinamički sustav ima unutarnju energiju koja potječe od molekularnog gibanja čestica plina i potencijalne energije njihovih međudjelovanja. Unutarnja energija proporcionalna je temperaturi sustava. Povećanjem temperature sustava povećava se unutarnja energija sustava. Kako se dovodi toplina, tako raste temperatura, a samim time molekule plina još se brže gibaju.

Plin se širi i obavlja rad na utegu koji je u ovom slučaju dio okoline.

Prvi zakon termodinamike kaže da se dovedena toplina iz okoline dijelom utroši na povećanje unutarnje energije plina, a dijelom sustavu daje sposobnost obavljanja rada.

Prvi zakon termodinamike ustvari je zakon očuvanja energije, a njegova matematička formulacija glasi:

Q = Δ U + W .

Prilikom primjene prvog zakona termodinamike iznimno je važno pravilno uvrštavati predznake fizikalnih veličina!

Predznaci rada, topline i promjene unutarnje energije

Predznak topline - kada se termodinamičkom sustavu toplina dovodi iz okoline, tada je ona pozitivnog predznaka ili Q > 0 , a ako sustav predaje toplinu, ona je negativnog predznaka ili Q < 0 .

Predznak rada - kada termodinamički sustav obavlja rad na okolini, tada je taj rad pozitivan ili W > 0 , a ako okolina obavlja rad na termodinamičkom sustavu, kažemo da je rad negativan ili W < 0 .

Predznak promjene unutarnje energije - promjenu unutarnje energije sustava dobijemo iz formule koja opisuje prvi zakon termodinamike. Ovisno o predznacima Q i W , možemo dobiti povećanje unutarnje energije Δ U > 0 ili smanjenje unutarnje energije Δ U < 0 . Naravno, predznak promjene unutarnje energije ovisi o iznosu početne i konačne unutarnje energije plina.

Za koliko se promijeni unutarnja energija sustava kojemu dovedemo 400 kJ topline i istodobno nad njim obavimo rad od 200 kJ ?

Pomoć:

Treba voditi računa o predznacima! Pogledajte dogovorena pravila o predznacima. Kad je rad pozitivan, a kad negativan?

Postupak:

Količina topline ima pozitivan predznak jer sustavu dovodimo toplinu i ona iznosi

Q = 300 kJ .

Rad ima negativan predznak jer se nad sustavom obavlja rad i iznosi

W = - 200 kJ .

Koristeći se prvim zakonom termodinamike

Q = Δ U + W , dolazimo do:
Δ U = Q - W = 400 kJ - ( - 200 kJ ) = 600 kJ

Prvi zakon termodinamike primjenjujemo u mogim termodinamičkim procesima. Pritom promjena unutarnje energije ne ovisi o smjeru procesa, već samo o početnom i konačnom stanju termodinamičkog sustava, a u kružnim procesima promjena unutarnje energije jednaka je nuli.

Adijabatski procesi

Adijabatski proces jest termodinamički proces pri kojem nema izmjene topline s okolinom. Toplina ne izlazi iz sustava niti u njega ulazi. Za adijabatski proces vrijedi: Q = 0 .  

Primjenom prvog zakona termodinamike Q = Δ U + W dolazimo do formule: Δ U = - W ili W = - Δ U .

Sustav obavlja rad na okolini smanjenjem svoje unutarnje energije. Takav je primjer adijabatsko širenje ili ekspanzija plina.

Pri adijabatskoj kompresiji ili smanjenju volumena plina na sustavu se obavlja rad iz okoline.

Valja napomenuti kako se adijabatski procesi odvijaju relativno brzo te se tijekom procesa ne stigne izmijeniti toplina s okolinom.

Adijabata u usporedbi s izotermom u p, V dijagramu
Adijabata u usporedbi s izotermom u p, V dijagramu

Izotermni procesi

U izotermnim procesima tijekom promjene stanja plina nema promjene temperature. Ako nema promjene temperature, nema ni promjene unutarnje energije. Prema prvom zakonu termodinamike Δ U = Q - W slijedi:

0 = Q - W.

Prema tome, imamo:

Q = W .

Toplina koja ulazi u sustav pretvara se u mehanički rad. Želimo li da neki stroj obavlja rad W , zaključujemo kako je nužno stalno dovoditi toplinu Q .

Perpetuum mobile prve vrste

Nije moguće konstruirati stroj koji bi nakon izvođenja kružnog procesa bez promjene unutarnje energije proizveo rad W > 0 uz Q = 0 , odnosno ne postoji stroj koji bi davao rad W bez utroška energije.

Kad bi postojao takav stroj, nazvali bismo ga perpetuum mobile prve vrste.

Jedan od načina na koji se može definirati prvi zakon termodinamike jest: perpetuum mobile prve vrste ne postoji!

Kutak za znatiželjne

Perpetuum mobile prve vrste
Perpetuum mobile prve vrste

Postoje mnoge tvrdnje kako je perpetuum mobile prve vrste ipak moguć. Navodno postoje i različiti uređaji i naprave koje to dokazuju. Istražite na videokanalu Youtube radove koji pretpostavljaju da perpetuum mobile postoji i razmislite o njihovoj izvedivosti. Na kanalu Youtube ima i mnoštvo uputa za izradu kućnog "vječnog stroja". Pokušajte sami izraditi neke jednostavne modele i provjerite rade li oni zaista.

Izohorni procesi

U izohornim procesima tijekom promjene stanja plina nema promjene volumena. Dakle Δ V = 0 .

U prethodnoj jedinici naučili smo kako će rad biti obavljen samo ako dođe do promjene volumena tijekom procesa. Dakle u ovom slučaju vrijedi W = 0 .

Koristeći prvi zakon termodinamike dolazimo do:

Q = Δ U + 0 .

Toplina dovedena termodinamičkom sustavu tijekom izohornog procesa povećava unutarnju energiju termodinamičkog sustava.

Q = Δ U .

...i na kraju

Prvi zakon termodinamike jest zakon očuvanja energije, a njegova matematička formulacija glasi: Q = Δ U + W .

DOGOVORI O PREDZNACIMA

Predznak topline - kada se termodinamičkom sustavu toplina dovodi iz okoline, tada je ona pozitivnog predznaka ili Q > 0 , a ako sustav predaje toplinu, ona je negativnog predznaka ili Q < 0 .

Predznak rada - kada termodinamički sustav obavlja rad na okolini, tada je taj rad pozitivan ili W > 0 , a ako okolina obavlja rad na termodinamičkom sustavu, kažemo da je rad negativan ili W < 0 .

Predznak promjene unutarnje energije - promjenu unutarnje energije sustava dobijemo iz formule koja opisuje prvi zakon termodinamike. Ovisno o predznacima Q i W , možemo dobiti povećanje unutarnje energije Δ U > 0 ili smanjenje unutarnje energije Δ U < 0 . Naravno, predznak promjene unutarnje energije ovisi o iznosu početne i konačne unutarnje energije plina.

Također, valja imati na umu i perpetuum mobile prve vrste: nije moguće konstruirati stroj koji bi nakon izvođenja kružnog procesa bez promjene unutarnje energije proizveo rad W > 0 uz Q = 0 , odnosno ne postoji stroj koji bi obavljao rad W  bez utroška energije.

PROCIJENITE SVOJE ZNANJE

1

Pojmove termodinamika, termodinamički sustav i termodinamički proces povežite s njihovim definicijama.

Termodinamika
promjena je veličina koje opisuje prijelaz iz jednog ravnotežnog stanja u drugo.
Termodinamički proces
dio je materije omeđen nekom čvrstom granicom.
Termodinamički sustav
dio je fizike koji se bavi proučavanjem pretvorbe topline u rad.
null
null
2

Koja od sljedećih formula daje matematički oblik prvog zakona termodinamike?

null
null
3

U slijedećih par zadataka odredite predznake za toplinu, rad i promjenu unutarnje energije.

Kada toplinu dovodimo termodinamičkom sustavu, kažemo da je predznak topline

null
null
4

Kada toplinu odvodimo od termodinamičkog sustava, kažemo da je predznak topline

null
5

Kada termodinamički sustav obavlja rad na okolini, kažemo da rad ima predznak koji je

null
null
6

Kad se nad sustavom obavlja rad iz okoline, kažemo da je rad tada

null
null
7

Pri povećanju unutarnje energije, predznak promjene unutarnje energije jest

null
null
8

Pri smanjenju unutarnje energije, predznak promjene unutarnje energije jest

null
9

Idealni plin pri adijabatskoj ekspanziji daje 30 J rada. Kolika je promjena unutarnje energije plina?

Pomoć:

Adijabatski procesi jesu oni procesi kod kojih nema izmjene topline. Dakle, Q = 0 J .

Iskoristite prvi zakon termodinamike i dobit ćete rješenje.

null
10

Idealnom plinu predali smo toplinu od 6 MJ pri stalnom tlaku, a plin je pritom obavio rad od 4 MJ . Unutarnja energija plina:

Pomoć:

Primijenite prvi zakon termodinamike i pritom pazite na predznake.

null
ZAVRŠITE PROCJENU

Idemo na sljedeću jedinicu

2.6 Kružni proces