Maja razmišlja o još jednoj polici za svoju sobu. Ima na raspolaganju daske. Želi policu kao na slici. Pomozite Maji i predložite neke dimenzije police.
Od raspoloživih daske treba napraviti vodoravnih i vertikalna dijela police. Označimo duljinu vodoravnog dijela u centimetrima s a duljinu vertikalnog dijela u centimetrima s Nadopunite rečenice.
Maja može napraviti policu s
dugim horizontalnim policama i
dugim vertikalnim.
Maja može napraviti policu s
dugim horizontalnim policama i
dugim vertikalnim.
Maja razmatra neke moguće duljine horizontalnih ( ) i vertikalnih ( ) dijelova police. Koristeći vezu izračunajte nepoznate veličine i postavite vrijednosti na odgovarajuća mjesta u tablici.
U prethodnom smo zadatku dobili jednadžbu . U jednadžbi se pojavljuju dvije nepoznate veličine pa ćemo ju zvati linearna jednadžba s dvjema nepoznanicama. Rješenje jednadžbe jest uređeni par brojeva koji uvršteni u jednadžbu umjesto nepoznanica daju istinitu jednakost. Označite točne odgovore.
Uređeni parovi brojeva prikazani u tablici rješenja su jednadžbe
Uređeni parovi brojeva
prikazani u tablici rješenja su jednadžbe
Linearna jednadžba s dvjema nepoznanicama jest jednadžba oblika gdje su zadani realni brojevi od kojih i nisu oba jednaka S označene su nepoznanice.
Rješenje linearne jednadžbe s dvjema nepoznanicama jest svaki uređeni par takav da uvrštavanjem vrijednosti umjesto varijable i vrijednosti umjesto varijable dobivamo istinitu jednakost.
Označite točan odgovor.
Uređeni par
rješenje je jednadžbe
Uređeni par rješenje je jednadžbe
Ako je poznata linearna jednadžba s dvjema nepoznanicama za svaku zadanu vrijednost jedne nepoznanice, možemo izračunati vrijednost druge nepoznanice.
Primjer 1.
Ante želi s tri strane ograditi dio zemljišta uz kuću kao na slici. Ima na raspolaganju žice. Pomaknite crvenu točku u interakciji. Kojih dimenzija može biti ograđeno zemljište? Koliko ima rješenja?
Kako Ante ima na raspolaganju žice, mora vrijediti Osim toga, veličine i moraju biti pozitivne. Iz toga zaključujemo da je i Ima beskonačno mnogo rješenja jer za svaki odabrani možemo izračunati odgovarajuću vrijednost
Rješenja linearne jednadžbe s dvjema nepoznanicama uređeni su parovi Linearna jednadžba s dvjema nepoznanicama ima beskonačno mnogo rješenja. Za svaku zadanu vrijednost jedne nepoznanice možemo izračunati vrijednost druge.
Označite uređene parove koji su rješenje jednadžbe
Rješenje sustava dviju linearnih jednadžbi s dvjema nepoznanicama uređeni je par koji je rješenje jedne i druge jednadžbe.
Povežite sustav jednadžbi s uređenim parom koji je rješenje sustava.
|
|
|
|
|
|
U linearnim jednadžbama s dvjema nepoznanicama koje smo promatrali rješenje je bio uređeni par realnih brojeva. U mnogim praktičnim primjerima nepoznanice su po prirodi zadatka cijeli ili prirodni brojevi. Linearnu jednadžbu s dvjema nepoznanicama u kojoj tražimo samo cjelobrojna rješenja nazivamo linearna diofantska jednadžba. Kako riješiti diofantsku jednadžbu?
Primjer 2.
Riješimo diofantsku jednadžbu Izrazimo nepoznanicu
Kako je cijeli broj, zaključujemo da mora biti višekratnik broja
iz čega slijedi Rješenje jednadžbe jest svaki uređeni par gdje je cijeli broj.
Primjer 3.
Riješimo diofantsku jednadžbu Izrazimo nepoznanicu
Kako je cijeli broj, zaključujemo da će biti cijeli broj ako je
Uvrstimo u izraz za
Rješenje je svaki par brojeva Postupak rješavanja koji smo primijenili naziva se metoda kvocijenta.
Riješite diofantsku jednadžbu .
Jednadžba nema rješenja jer je na lijevoj strani paran broj, a na desnoj neparan.
Pod kojim uvjetima linearna diofantska jednadžba ima rješenje? Istražite.
Diofant, po kojem su diofantske jednadžbe dobile ime, živio je u 3. stoljeću u Aleksandriji. Autor je matematičkog djela Arithmetica, koje se sastoji od knjiga sa zadataka.
Neki ga nazivaju ocem algebre jer je koristio algebarsku notaciju, a zadatci koje je zapisao u svojem djelu stoljećima su inspirirali mnoge poznate matematičare. Piere Fermat na marginama Arithmetice zapisao je svoj poznati posljednji teorem.
Mladi kemičari Pero, Mihael i Jasna miješaju otopine. Imaju
-postotnu i
-postotnu otopinu, a žele dobiti
litara
-postotne otopine. Koliko treba uzeti prve, a koliko druge otopine? Količinu prve otopine označimo s
a količinu druge s
Postavite jednadžbe.
Pero je uzeo
prve i
druge. Mihael je uzeo
prve i
druge. Jasna je uzela
prve i
druge. Tko će od njih dobiti željenu količinu? Tko će dobiti željenu koncentraciju?
Pero će dobiti željenu količinu, ali ne i koncentraciju. Mihael će dobiti i količinu i koncentraciju. Jasna će dobiti željenu koncentraciju, ali ne i količinu.
Jesu li uređeni parovi
rješenja jednadžbi
i
Koji je par rješenje sustava jednadžbi?
Prvi je par rješenje prve jednadžbe, drugi obiju, a treći druge. Rješenje sustava jest par .