Mnogokuti su zaista svuda oko nas.
Naučili smo do sada već zaista mnogo o njima, a u ovoj ćemo jedinici vidjeti na koji sve način i na kojim područjima svakodnevnog života možemo primijeniti znanje o mnogokutima.
Značenje pojma interijer možete potražiti na mrežnim stranicama Hrvatskog leksikona.
U svakodnevnom životu često imamo priliku čuti: Koliko kvadrata ima stan? Kvadrat stana stoji
1000 eura
(€).
Riječ kvadrat u ovim i sličnim primjerima ima značenje površine 1m2.
Isto značenje ima i pojam četvorni metar, čiji naziv dolazi od četvorina, što znači kvadrat.
Martina mama u prizemlju obiteljske kuće želi urediti frizerski salon. Prednja ploha prostorije je ostakljena, a preostala tri zida i pod trebali bi izgledati kao na slici pronađenoj u jednom katalogu za uređenje interijera. Marta je pomogla mami izmjerivši dimenzije poda, a potom je izradila i skicu. Visina prostorije je 2.7m.
Proučite sliku iz kataloga i Martinu skicu pa zajedno s Martom izradite plan troškova i nabave potrebnog materijala.
a. Pod prostorije treba popločiti. Koliko je m2 pločica potrebno za prekrivanje poda?
Da bismo odgovorili na postavljeno pitanje, moramo izračunati površinu poda koji je oblika pravokutnika kojemu je duljina 5.6m, a širina 4m. Pod ima površinu 22.4m2 pa je potrebno i toliko kvadrata pločica.
Površina jedne pločice je 0.4m·0.4m=0.16m2.
Ako jedan paket sadrži 15 pločica, površina svih pločica u paketu je 15·0.16m2=2.4m2.
Da bismo saznali koliko nam je paketa potrebno, ukupnu površinu ćemo podijeliti s površinom koju čini jedan paket pločica. Pri dijeljenju dobijemo rezultat 9.3333...
Treba li nam 9 ili 10 paketa?
Naravno, 10. S devet paketa pločica ne bismo prekrili površinu cijeloga poda. Uostalom, zbog rezanja, pločica može puknuti pa će nam dobro doći koja pločica viška.
Odgovor na drugi dio pitanja sada je lako dati: 10·199.99kn=1999.90kn.
Trošak za kupovinu pločica bit će približno dvije tisuće kuna.
c. Martina mama zamislila je donji dio zidova obložiti daskama od ariša. Jedna je daska duga 4m, a široka 25cm. Na koliko dijelova je potrebno prerezati dasku ako visina drvene obloge treba biti 1m?
d. Kolika je površina zida koju treba obložiti daskama ariša?
Lijevi i desni zid imaju duljinu 4m, a preostali zid ima duljinu 5.6m. Kako je visina jednaka 1m, vrijedi
P=4·1+4·1+5.6·1=(4+4+5.6)·1=13.6,
tj. površina koju je potrebno prekriti daskama je 13.6m2.
e. Koliko je dasaka ariša potrebno kupiti da se obloži zid do visine 1m?
Površina koju možemo prekriti jednom daskom je 1m2, a ukupno moramo pokriti 13.6m2. Iz toga slijedi da nam je potrebno 14 dasaka.
f. Ako je cijena jedne daske 74kn, koliki će biti trošak nabave za drvenu oblogu?
S obzirom na to da nam je potrebno 14 dasaka, trošak ćemo izračunati množenjem cijene jedne daske s brojem dasaka. Trošak iznosi 1036kn.
g. Ostatak zida, iznad drvene obloge, Martina mama odlučila je obojiti, umjesto staviti tapetu poput one u katalogu. Koliko kvadrata treba obojiti?
Možemo računati površinu svakog zida posebno pa zbrojiti dobivene površine ili možemo zamisliti da smo sva tri zida razvili u jednu ravninu i na taj način dobili veliki pravokutnik kojem treba izračunati površinu.
Duljina pravokutnika je (4+5.6+4)m=13.6m, a njegova visina je (2.7-1)m=1.7m (jer je donji dio prekriven drvenom oblogom).
Površina zida koji treba obojiti je 13.6m·1.7m=23.12m2.
h. Martina mama odabrala je boju za zid koja se prodaje u pakiranjima od 2 litre, 5 litara ili 15 litara. U uputama piše: "Potrošnja je 0.17l/m2 - u dva sloja". Koje pakiranje i koliko njih treba kupiti za bojenje zida?
Ako je navedena potrošnja u litrama po metru kvadratnom, potrebno je broj kvadrata (površinu) pomnožiti s 0.17:
23.12m2·0.17lm2=3.93l, pa zaključujemo da je potrebno nešto manje od četiri litre boje.
S obzirom na ponuđena pakiranja, možemo uzeti ili 2 pakiranja od 2l ili jedno pakiranje od 5l, ovisno o tome što je povoljnije.
i. Cijena pakiranja od 2l iznosi 27.52kn, a pakiranje od 5l stoji 62kn. Koliki će biti trošak nabave boje za zid?
Uzimajući u obzir rješenje zadatka e), možemo izračunati da dva manja pakiranja stoje približno 55kn, što je svakako manje nego cijena jednog većeg pakiranja.
j. Koliki je ukupni trošak nabave materijala za uređenje poda i zidova frizerskog salona?
Podsjetimo se, Martina je mama kupila pločice za pod, daske ariša za oblaganje donjeg dijela zida i boju za bojenje ostatka zida.
materijal | m2 | približni trošak nabave ( kn) |
---|---|---|
pločice | 22.4 | 2000 |
daske ariša | 13.6 | 1036 |
boja za zid | 23.12 | 55 |
UKUPNO | 3091 |
Prilikom odabira materijala za uređenje svakako je dobro potražiti više ponuda. Najbrže ćemo te podatke potražiti na mrežnim stranicama tvrtki koje se bave prodajom traženih materijala. Na stranicama nekih tvrtki može se pronaći kalkulator potrošnje prema kojemu možemo izračunati koliko npr. boje za zid treba kupiti ako znamo kvadraturu koju želimo obojiti.
Provjeri kalkulatorom potrošnje točnost izračuna zadatka h).
Sljedeća tri zadatka riješite uz pomoć interneta kao izvora informacija.
U bakinu dvorištu je cvjetnjak u obliku pravilnog šesterokuta, kao na slici. Baka želi posaditi narcise i tulipane. To neće biti problem, jer baka zna da njihove lukovice može posaditi odjednom, samo na različite dubine. Međutim, baka nije sigurna koliko lukovica kojeg cvijeta mora kupiti. Dobila je savjet da posadi 40 lukovica tulipana i 25 lukovica narcisa na jedan četvorni metar.
Kako bi baka riješila problem, treba znati cvjetnjaka.
Odaberite ispravan redoslijed radnji za izračunavanje površine bakina cvjetnjaka.
Pomoć:
Najučinkovitije je pravilni šesterokut podijeliti na šest sukladnih trokuta ili na dva sukladna trapeza. Uz zadane dimenzije nije teško izračunati površinu jednog trokuta ili jednog trapeza.
Postupak:
Prvi način:
Ptrokuta=1·0.8652=0.4325
pa je površina šesterokuta šest puta veća tj.
P=2.595m2≈2.6m2,
ili drugi način:
Ptrapeza=1+22·0.865=1.2975
pa je površina šesterokuta dva puta veća
P=2.595m2≈2.6m2
Pomoć:
Prisjetite se proporcionalnih veličina.
Postupak:
Tulipani: ako za
1m2 treba
40 lukovica, za
2.6m2 trebat će
2.6 puta više, tj.
104 lukovice. Narcisi: ako za
1m2 treba
25 lukovica, za
2.6m2 trebat će
2.6 puta više, tj.
65 lukovica.
Pomoć:
Ogradu postavljamo po rubu cvjetnjaka, a duljina ruba predstavlja opseg lika.
Postupak:
Opseg lika je zbroj duljina svih njegovih stranica.
Na sastanku mjesnog odbora odlučeno je da će na dijelu dječjeg igrališta napraviti pješčanik za malu djecu. Nakon rasprave, donesena je i odluka o njegovoj veličini. Proučite tlocrt igrališta i odgovorite na sljedeća pitanja.
Kolika je površina pješčanika iskazana u m2?
Pomoć:
Pješčanik ima oblik pravokutnog trokuta. Izračunaj duljine njegovih kateta, a zatim izračunaj površinu.
Postupak:
Katete pravokutnog trokuta duge su 8cm i 4cm pa površina iznosi 16cm2.
Koliki je dio prvotnog igrališta zauzeo pješčanik?
Pomoć:
Površina pješčanika je 16m2, a površina prvotnog igrališta 320m2 .
Postupak:
16320=120
Pomoć:
Najjednostavniji način je da od površine prvotnog igrališta oduzmemo površinu pješčanika, a drugi da travnati dio podijelimo na likove kojima možemo izračunati površinu, npr. pravokutnik i trapez.
Riješite prethodni zadatak koristeći se predloškom GeoGebre.
U algebarskom prozoru očitavamo površinu pravokutnika 20 (i smatramo da se radi o m2). Koeficijent sličnosti u našem je slučaju k=4 pa ćemo traženu površinu izračunati kao P=20·42, jer se površine sličnih likova odnose kao kvadrat koeficijenta sličnosti.
Izračunavamo da je P=320m2.
Na isti način očitavamo i računamo površinu trokuta (pješčanika).
Dora je kod bake našla punu kutiju raznobojnih krpica, ostataka od šivanja. Domislila se: zamolit će baku da joj pomogne napraviti dekicu za svojega tek rođenog brata. Na internetu je pronašla razne uzorke, ali najviše joj se svidio ovaj nacrtan u mreži koju čini 16 kvadratića sa stranicom od 5 Odlučila je da će osnovna boja biti žuta. Plavog tekstila s točkicama ima dovoljno, a crveni dio zamijenit će šarenim krpicama.
a. Dekica bi trebala imati dimenzije Koliko kvadrata poput nacrtanog uzorka treba izraditi?
Ako kvadratić ima stranicu duljine tada je stranica uzorka (kvadrata) Želimo li da dekica ima širinu potrebno je složiti četiri takva kvadrata. Za duljinu je potrebno šest velikih kvadrata, jer dekica treba biti dugačka
Dakle, šest puta po četiri kvadrata iznosi kvadrata.
b. Koliko treba pripremiti žute tkanine?
Promatramo li uzorak, primjećujemo da dva trokuta imaju jednaku površinu kao kvadratić, Prebrojavanjem možemo otkriti da je takvih površina osam, što ukupno iznosi Uvažavajući rješenje zadatka a), možemo izračunati da je ukupno potrebno što iznosi
Potrebno je pripremiti
žute tkanine.
d. Možete li zaključiti, bez izračunavanja površine tkanine, koliki dio jednog kvadrata (uzorka) čini plavi (točkasti) dio?
Utvrdili smo da u jednom kvadratu (uzorku) ima osam žutih kvadratića (gdje smo računali da dva trokuta čine jedan kvadratić). S obzirom na to da ukupno ima kvadratića, plavi i šareni čine polovinu kvadrata. A kako su to sukladni likovi, zaključujemo da plava tkanina čini četvrtinu kvadrata.
Ukrasno-uporabni predmet sašiven patchwork tehnikom može biti idealan poklon za nekog vama bliskog. Osmislite i nacrtajte uzorak kakav biste voljeli izraditi i okušajte se u slikanju krpicama. Detalje o tehnici šivanja i ideje lako ćete pronaći uz pomoć internetskog pretraživača.
Tangram se sastoji od sedam dijelova: pet jednakokračnih pravokutnih trokuta (od kojih su dva para sukladna), jednog kvadrata i jednog paralelograma. Prema predlošku složite elemente tangrama tako da prekriju površinu zadanog kvadrata a da se međusobno ne preklapaju.
Od tri dijela tangrama (dva mala trokuta i onaj srednji) složi sljedeće likove: kvadrat, pravokutnik, trapez, trokut i paralelogram.
Možete se koristiti danim predloškom ili ga izraditi od tvrdog papira prema uputama koje možete naći u Izradi vježbu.
Ako želite, možete zaigrati edukativnu igricu na engleskom jeziku Četiri dijela tangrama.
Da biste sami napravili tangram, potreban vam je karton ili tvrdi papir u boji. Položite ga na stol tako da naličje bude okrenuto prema gore.
Slijedite upute:
Taj tangram može vam poslužiti i kao model, kako biste prema njemu izrezali raznobojne tangrame.
Osmislite sami zadatak u kojemu treba primijeniti znanje o opsegu i površini mnogokuta.
U ovoj ste jedinici naučili neke načine primjene znanja o mnogokutima u svakodnevnom životu. No postoje i mnoge druge situacije u kojima to možemo činiti. Ako vam je bilo izazovno rješavati prethodne zadatke, na stranicama autorice Antonije Horvatek možete pronaći i dodatne zadatke za vježbu. Autorica Aleksandra-Maria Vuković izradila je zanimljivu edukativnu interakciju u kojoj možete vježbati izračunavanje površine parcele u parku.