Neke kvadratne jednadžbe naučili ste rješavati još u 1. razredu. Pritom ste se služili različitim "trikovima". Prisjetimo se!
Primjer 1.
Bez upotrebe formule za rješenja kvadratne jednadžbe riješimo sljedeće jednadžbe.
Rješenje:
ili
ili
ili
Ovo su neki primjeri jednadžbi koje je bilo jednostavno riješiti i bez poznavanja formule za rješenja kvadratne jednadžbe. No kod jednadžbe oblika normiranje i dopunjavanje na potpuni kvadrat malo je složenije. Stoga je formula za rješenja kvadratne jednadžbe veoma korisna.
Da biste još više ubrzali postupak rješavanja kvadratnih jednadžbi, možete upotrijebiti kalkulator s mogućnošću rješavanja jednadžbi ili neku aplikaciju za određivanje rješenja kvadratne jednadžbe.
Proučite ima li vaš kalkulator mogućnosti rješavanja jednadžbi!
Pronađite neku aplikaciju koja rješava kvadratne jednadžbe!
Riješite jednadžbu
Slično formuli za rješavanje kvadratne jednadžbe, postoji formula za rješavanje kubne jednadžbe.
Opći oblik kubne jednadžbe je
gdje su
i
realni brojevi. Supstitucijom
jednadžba prelazi u oblik
Ta jednadžba ima tri rješenja, oblika
Formula za rješavanje kubne jednadžbe poznata je pod nazivom Cardanova formula.
I kod kubnih jednadžbi postoje pravilnosti poznate kao Vièteove formule, a o diskriminanti kubne jednadžbe bilo je govora u jedinici 2.4. Diskriminanta kvadratne jednadžbe.
Riješite kubnu jednadžbu
Uputa: jednadžbu možete riješiti faktorizacijom, primjenom Cardanove formule, upotrebom kalkulatora ili neke aplikacije za rješavanje jednadžbi. Ili na sva tri načina! I na kraju treba još provjeriti rješenja uvrštavanjem svih dobivenih vrijednosti u polaznu jednadžbu.
Rješenja su:
Cardanova formula se možda i nepravedno zove tim imenom. Istraži kako je završilo prijateljstvo između Girolama Cardana i Niccoloa Tartaglie.
Istražite potrebu za uvođenjem kompleksnih brojeva. Postoje teorije da su kompleksni brojevi uvedeni kako bi se mogle riješiti sve kvadratne jednadžbe, kako bi se riješile kubne jednadžbe, a postoji i teorija da je uvođenje kompleksnih brojeva izazvao Bezuotov poučak.
Kubna jednadžba ima primjenu u raznim granama i problemima matematike, ali i u nekim drugim znanostima. Na primjer, kubna jednadžba se pojavljuje kod poznatih matematičkih problema: udvostručenje kocke i trisekcija kuta. U fizici se primjenjuje kod van der Waalsove jednadžbe koja opisuje realne plinove, a za čiji je izvod nizozemski fizičar Johannes Diderik van der Waals 1910. godine dobio Nobelovu nagradu za fiziku.
Primjer 2.
Papiri se proizvode u raznim veličinama ili formatima. U Europi se veličina papira mjeri u A formatima. A0 je najveći format, površine Prepolovimo li papir formata A0 dobit ćemo A1, prepolovimo li format A1 dobit ćemo A2...
Omjer stranica u svim je formatima jednak. Koji je to omjer? Kolike su duljine stranica papira ako je format A0 površine
Pogledajmo omjer stranica A formata papira.
Dimenzije A formata papira
Omjer stranica velikog pravokutnika je a malog pravokutnika Izjednačavanjem tih izraza dobijemo
Omjer stranica papira je uvijek konstantan i iznosi
Kako je omjer stranica kod svih formata isti, različiti formati papira su slični. Koeficijent sličnosti između površina papira (površina pravokutnika) je Odgovorimo sada kolike su dimenzije papira formata A0.
Riješimo sustav:
Rješenja su približno i Dimenzije papira se najčešće iskazuju u milimetrima, pa govorimo o dimenzijama milimetara.
Poveži format papira s dimenzijama u milimetrima.
Primjer 3.
Podijelimo papir tako da odstranimo kvadrat čija je duljina stranice jednaka kraćoj stranici pravokutnika. Dobiveni pravokutnik je sličan početnom. Odredimo omjer stranica pravokutnika.
Kako je duljina stranice pozitivan realan broj,
Taj broj smo već susreli u jedinici 2.3. Prisjetite se kako se taj broj zove.
U prošlosti se često upotrebljavao tzv. foolscap format papira. Njegove dimenzije su Odredite omjer dimenzija foolscap papira.
omjer zlatnog reza
Pojava zlatnog reza je česta u prirodi, a njezina primjena u najpoznatijim umjetničkim djelima. Proučite zlatni rez kod školjke Nautilus, tratinčice, Fibonaccijevog niza, Mona Lise, Leonardovog čovjeka u kružnici i u kvadratu, na ljudskom tijelu...
Prisjetimo se: Sustavi linearne i kvadratne jednadžbe rješavaju se metodom supstitucije, gdje se iz linearne jednadžbe izrazi nepoznanica te se zatim uvrsti u kvadratnu jednadžbu.
Postoje sustavi jednadžbi kod kojih zamjenom nepoznanica dobivamo istu jednadžbu. Takvi se sustavi nazivaju simetrični. Ako je uređeni par rješenje toga sustava, tada je i par također rješenje simetričnog sustava.
Primjer 4.
Riješimo sustav:
Ovaj sustav možemo riješiti supstitucijom
kao što smo naučili.
Uočimo li da su izrazi i dio i Vièteovih formula, sustav možemo brže riješiti uvrštavanjem u kvadratnu jednadžbu
Tada dobijemo kvadratnu jednadžbu
Rješenja te kvadratne jednadžbe su: što je također jedno od rješenja početnog sustava. Drugo rješenje se dobije iz svojstva simetričnosti, pa su rješenja sustava:
Riješite sustav:
Odgovaranjem na sljedeća pitanja ponovite što ste sve naučili u ovome modulu te provjerite svoje znanje.
Odgovore možete, ako zatreba, pronaći u prethodnim jedinicama ovoga modula.
Odgovori na sva ova pitanja nalaze se u ovome modulu.